ОПИС колод
Спочатку колода замислювалася, як інструмент роботи з темою конфлікту в колективі. При психологічному консультуванні і психотерапії клієнтів фахівець часто стикається з найсильнішим опором, емоційними блоками, багаторічними несвідомими внутрішньоособистними конфліктами, які потім транслюються в колектив, де постійно перебуває людина та це , як правило, тісно пов’язано з проекціями та сімейним сценарієм. В колоду підбиралися такі зображення, які можуть викликати у людини сильний емоційний відгук, спровокувати ідею щодо теперішньої ситуації. Саме роботі з емоціями, несвідомими і придушуваними, присвячений головний і тривалий етап в терапії особистості в кризі. Яскраві і виразні образи карт покликані, минаючи психологічний захист, допомогти відреагувати пригнічені почуття (в т. ч. багаторічні і «давно забуті») і асимілювати витіснений емоційний досвід.
Після того як обидві колоди пройшли апробацію , їх сфера застосування істотно розширилася: є ефективність при роботі не тільки з проблемами конфліктів з собою та колективами, а й з будь-якими емоційно-важкими станами і кризами (у т. ч. з травмою і ПТСР).
Зображення на картах є метафорою емоційного стану або внутрішнього конфлікту. Специфіка колодпередбачає роботу з так званими негативними почуттями, які витіснені зі свідомості через неможливість (по ряду причин) їх прийняти і пережити. Тому набір містить мало карт, які можна умовно назвати ресурсними. Для пошуку ресурсу (наприклад, на заключному етапі МАК-сесії) рекомендується разом з колодою «Вона та бізнес» або «Він та бізнес» використовувати додаткову ресурсну колоду будь-якого автора.
Техніки роботи з метафоричними картами
Техніка роботи з метафорично-асоціативними картами для тих хто вирішив працювати самостійно, полягає у формулюванні запиту при почерговому витягуванні карт і їх асоціювання, інтерпретації.
1. Сформулюйте питання, з яким ви хочете попрацювати. Від якості сформульованого питання залежить ефективність роботи.
МАК НЕ є гадальними/езотеричними картами, вони НЕ мають фіксованих значень (як в картах Таро). Ці карти дають Вам можливість безпечно досліджувати вміст Вашого внутрішнього світу, більше зрозуміти себе або інших та стати більш ефективними у вирішенні життєвих завдань. Запит має бути лаконічним й стосуватися особисто Вас (чого на вас накричав керівник – не підходить, а от що відчуваєте ви коли він кричить, або після того – підходить).
Наприклад:
- Хочу дослідити мої стосунки з партнером, або з колегами по роботі.
- Не розумію що відбувається.
- Чому мені не ко мфортно в колективі.
- Чому в мене немає часу на особисте життя?
- Я і моя робота. Чи починати бізнес?
- Мій внутрішній стан.
- Мої цілі.
- Як вести себе з підлеглими?
- Яка я ? І взагалі чого хочу?
Можливо, ви вже досить розібралися в самій проблемі. Але сумніви вас ще мучать. Тоді за допомогою карт можна зосередитися на вирішенні. Формулюємо. Питання можуть бути і такими:
Хочу побачити можливі варіанти вирішення. Що я можу зробити, щоб змінити ситуацію, що склалася?
2. Сформулювавши питання, витягуємо 1 карту.
Карти можна витягати в відкриту і в закриту. Якщо це вперше, просто шукайте по черзі через всієї колоди в картинках відповіді, а якщо вже раніше практикували, то кращє наосліп витягати. Відповідь завжди вірна.
Карти з картинками стимулюють нашу інтуїцію і емоції (права півкуля головного мозку) за допомогою зображення і коли в голові виникають слова збуджуються наші раціональна та аналітична частини (ліва півкуля головного мозку), допомагаючи нам знайти й формалізувати шукане рішення.
Дослідження проблеми/актуального питання складається з наступних кроків:
Будьте спонтанні і суб’єктивні, висловлюйтесь просто і використовуйте свою уяву. Подивіться на карту і поясніть, що ви бачите, що означає для вас. Зверніть увагу на те, яке перше слово звучить у Вас в голові. Пам’ятайте, що немає «правильних» інтерпретацій карт. Воно особисте в кожного, з проекцією вашої ситуацїі на неї. Насправді, карти створені таким чином щоб дивлячись на неї у Вас виникала метафора або асоціація й дивним чином часто виникає феномен читання «між рядків», який є важливою складовою процесу дослідження.
Зосередьтеся на відчуттях, які виникають. За необхідністю виймайте з колоди щє картинки, для відчуття повноцінного завершення й розуміння ситуації (в разі якщо вона складається з декількох компонентів). Будьте максимально щирими з собою.
Пов’язуючи інтерпретацію сьогодення з картою або комбінацією карт думайте над контекстом вашого питання. Використовуйте в казці, історії або оповіданні даний час, кажіть від першої особи «Я», замість «хто-небудь», «вони», «ти». Уникайте невизначених пропозицій, таких як «якби», «може бути», «можливо», «проте». Уникайте зайвих узагальнень, теоретизування. Постарайтеся не використовувати слова «я думаю» і «я повинен».
-
Відповівши на питання, завершіть вправу.
ТЕХНІКА “ОБРАЗ В МОЄМУ СВІТІ”
1. Людина в кризі. Просимо клієнта в відкриту з запропонованої колоди “Вона та бізнес”, або “Він та бізнес” просимо знайти карту, яка відображатиме його погляд на світ. Просимо розповісти про своє сприйняття світу через цей образ.
- Що це за образ?
- Через призму чого ви розглядаєте світ?
- Які почуття це у вас викликає?
- Як зовнішньо відображаються ваше сприйняття світу, ваші особливості, інтереси?
- Які для вас є плюси такого сприйняття?У чому обмежує вас таке сприйняття, що заважає?
2. Уявіть, що одного разу ви втратили звичний для вас образ, яким бачив вас світ. Який новий, найбільш комфортний ви вибрали б для себе? Знайдіть у відкриту в колоді. Обговорити з клієнтом його новий вибір.
Що це за новий образ?
Які почуття він у вас викликає?
- Що нового дасть вам такий погляд на світ, оточуючих, на себе?
- Які переваги нового погляду ви для себе бачите?
- Як можуть змінитися ваші відносини з близькими? З друзями? З колегами?
- Які плюси і мінуси нового образу ви можете уявити?
- Які почуття викликають у вас зміни?
- Чи згодні ви залишити собі новий образ для майбутнього?
3. Якщо клієнт не погоджується залишити собі на майбутнє новий образ, то можна попросити його пошукати відповідну карту в колоді, або, намалювати (або описати) оптимальний для сприйняття образ. Обговорити його вибір. Уточнити, чи хоче він залишити для себе новий образ, які переваги такого погляду він для себе бачить.
4 Наосліп просимо клієнта дістати кілька карт (3-5) з колоди Сага (Можна Хабітат, Морена). Відкриваючи ці карти по черзі, клієнт шукає відповіді на питання «Що допоможе мені по новому дивитися на світ і виглядати по-новому для себе та оточуючих? »
Обговорюємо з клієнтом питання:
- Що і як з вищеназваного ви зробите вже сьогодні? Що протягом тижня? Місяця?
- Чи будете ви це робити?
Просимо клієнта записати названі кроки.
Після закінчення роботи можна сфотографувати отриманий розклад.
МАК ТЕХНІКА «МІЙ БАТЬКІВСЬКИЙ БАГАЖ»
Використовувані колоди: Вона та бізнес, Він та бізнес, Из сундука прошлого, Emotion, можна гру цінностей (якщо не знайомі-запитайте мене).
Проблема: батьківські сумніви, невпевненість.
Запит батька: хочу розібратися в тому, який я батько, в чому мої сильні і слабкі сторони.
Мета: дослідження і «інвентаризація» батьківських особливостей, актуалізація усвідомленості батьківської позиції.
Вступ: протягом життєвого шляху батько йде пліч-о-пліч зі своїми дітьми, на різних етапах розвитку дитини виконуючи різні завдання, іноді відчуваючи труднощі й сумніви. Що ж є в вашому рідному багажі на цьому шляху, що супроводжує дитину, що допомагає, або заважає вам у їївихованні та розумінні?
Пропоную дослідити це.
1) 1 карта (вибір ввідкриту) – Метафора вашого уявлення про вашу дитину.
- Що ви бачите на малюнку?
- Які почуття викликає у вас картинка, образ?
- Як картинка відображає ваші уявлення про вашу дитину?
- Чим допомагає вам таке уявлення про вашу дитину, а ніж, можливо ускладнює ваші взаємини?
- Чи щаслива ваша дитина?
2) 2-3 карти (вибір наосліп) – Ваші батьківські цінності, ціннісні установки.
- Що ці карти можуть розповісти про те, що для вас найцінніше і важливо, як для батька?
- Що ви враховуєте в своєму вихованні дитини, перш за все?
3) 2-3 карти (вибір ввідкриту) – Ваші батьківські правила, вимоги.
- Що ви бачите на малюнку?
- Які почуття викликає у вас картинка, образ?
- З якими правилами і батьківськими вимогами асоціюється ця картинка?
- У яких життєвих ситуаціях актуальні ці правила, вимоги?
- Як пов’язані вони з вашими цінностями? Чи немає між ними протиріч?
4) 1-2 карти (вибір наосліп) – У чому полягає ваше головне батьківський сумнів або невпевненість?
5) 1-2 карти (вибір наосліп): Що допоможе вам відчувати себе, як батька, більш впевнено і ефективно?
6) 1-2 карти (можна (вибір ввідкриту або наосліп) Найкраще, що я дав своїй дитині?
7) Цей пункт не є обов’язковим, але можливий, якщо клієнт відчуває, що йому ще чогось не вистачає на завершення.
1 карта (вибір ввідкриту) – Чого ще вам не вистачає у вашому рідному багажі, що ще вам хотілося б додати?
Підсумкове обговорення:
Що нового про себе, як про батьки ви дізналися?
Що є особливо важливого в вашому родинному багажі, а без чого ви могли б обійтися?
Як ці знання про себі, можуть допомогти вам почувати себе, як батька, більш впевненно?
МАК ТЕХНІКА “9 ФАКТІВ ПРО МЕНЕ”
Мета: для знайомства, для виявлення точок напруги і ресурсних станів. Рекомендовано для індивідуальної роботи з клієнтом, для роботи в групі, в якості гри, в т.ч. з дітьми.
ВАРІАНТ 1
В індивідуальному консультуванні. Пропонуємо клієнту наосліп дістати з колоди 9 карт і покласти їх сорочками вгору. Далі клієнт розкриває по одній карті і описує, яку ситуацію з будь-якого періоду його життя нагадує карту. виявляємо можливі «точки напруги» і ресурси.
Можна запитати клієнта: «Який факт біографії він вважає більш значущим? » «Про який факт біографії йому неприємно згадувати?» «Який, навпаки піднімає приємні спогади? » Робимо резюмують висновок про свою біографію.
У груповій роботі. Кожен учасник наосліп витягує з колоди 9 карт. Учасники по черзі розкривають карти (1 коло = 1 карта) і відповідають на питання:
«Який факт моєї біографії відображає ця карта?». Учасники можуть задавати один одному уточнюючі питання. В кінці кожен учасник узагальнює факти своєї біографії. Якщо клієнт або учасник групи вважає, що карта ніяк не пов’язана з подіями його життя, то можна запитати його «А чим ця карта не схожа на Ваше життя? »
ВАРІАНТ 2
В індивідуальному консультуванні або в груповій роботі пропонується наосліп діставати з колоди карти, які будуть продовженням фраз:
- Факт моєї біографії, який зробив мене краще ….
- Сама весела (безглузда) подія мого життя ….
- Факт моєї біографії, за який мені до сих пір соромно ….
- Найдорожчий подарунок моєму житті ….
- Екстремальна подія мого життя ….
- Момент моєї біографії, коли було «відчуття польоту» ….
- Мій талант, моя унікальність полягає в тому ….
- Подія моєму житті, яке завдала мені болю ….
- Красивий/гарний вчинок, який я зробив ….
На завершення клієнт або учасник групи робить висновки, узагальнюючи факти своєї біографіі.
Продовження буде….