6 Міфів про психолога

Міф 1. Психолог – людина-чарівник.

Багато людей вважають, що на консультуванні, після озвучення проблеми клієнтом, психолог за допомогою “чарівної палички” у вигляді поради, розумного слова, готового рецепту – моментально розвіє всі складнощі у житті, і все стане на свої місця.  Мушу розчарувати – це не так. Психолог – це професіонал, який наділений знаннями та вміннями. Він використовує різні види допомоги.

Це може бути безоціночна підтримка в гострій кризовій ситуації. Це – консультування, яке розширює знання з питань вікових норм, криз, взаємостосунків. Це може бути психотерапія, як допомога в пошуках можливих варантів вирішення проблеми, пошук внутрішніх ресурсів людини, пошуків нової цілі або взагалі місця в життєвій системі тощо.

Доречі, моя старша донька вважала, що я «бачу її наскрізь», вона боялась зі мною розмовляти вважала, що якщо «мама психолог, то вона скаже декілька слів і  я зразу все зрозумію»😊. Але це було у 2014му, і прийшлося проговорити всі міфи, щоб зняти страх до спілкування, а наразі ми вже давно комфортно спілкуємось.

 

Міф 2. Психолог – це порадник як вчинити в певній ситуації.

Психолог-професіонал ніколи не не нав’язує порад. Адже ніхто не може бути більш компетентним у житті людини, ніж вона сама. В кожного з нас складається життя по-різному тож рішення, якє буде прийнятне клієнту, залежить від його емоційного стану, обставин, можливостей тощо.  А також тому, що відповідальність за власний вибір клієнта не може нести ніхто, тим більше психолог. Психолог різними методиками  допомагає прийти клієнту в психологічно здоровий стан та побачити варіанти розв’язання запиту з яким до нього звернулися, допомагає продумати наслідки й прийняти найефективніше рішення для даної людини.

 

Міф 3. Психолог може змінити або вмовити того, кого потрібно.

Досить розповсюдженим уявленням є те, що психолог може миттєво змінити партнера, керівника, подругу (будь-якого дорослого з яким є непорозуміння), або дитину, і вони зразу ж стануть “такими як треба”. Зверніть будь-ласка увагу, що сформоване роками, за годину не можливо змінити. Але покроково, звичні дії та стереотипи змінити можна.

Батьки шукають можливостей як змінити дитину, щоб вона стала кращою, у розумінні батьків. У такому разі психолог може разом із батьками впливати на ситуацію, може запропонувати сімейну терапію. Адже часто поведінка дитини є результатом неефективних виховних заходів самих батьків, і тому варто перебудувати стосунки з дитиною, змінити правила в сім’ї. Моє особисте переконання що поведінка дітей є відображенням дій саме батьків і це можна коригувати до 14 років, саме тому я працюю тільки з дорослими (вік 23+)

 

Міф 4. Психолог навчить, як маніпулювати іншими людьми.

Часто звертаються до психолога із проханням навчити, як вплинути на дитину, дружину, чоловіка, батьків тощо. Кваліфікований фахівець пояснить клієнту, що маніпуляція суперечить етичному кодексу психолога і є найгіршим способом налагодження стосунків.

 

Міф 5. У психолога не повинно бути проблем, інакше який же він психолог і як може допомогти іншим?!

Психолог – людина. Тому у нього, як і у всіх людей можуть бути і бувають проблеми. Єдине для цього правило – людина несе відповідальність тільки за свої дії, а свою голову чи свідомість не передати, і тому дії інших людей можуть бути причиною проблем.  Єдине, що потрібно від хорошого фахівця, це усвідомлювати свої проблеми, тримати їх під контролем, щоб вчасно відстежити, якщо його проблеми починають заважати ефективній роботі з клієнтом. Для цього,  психолог сам повинен періодично проходити особисту психотерапію.

 

Міф 6. Хороший психолог після недовгого спілкування

 складає психологічний портрет співрозмовника.

Завдання психолога – не розібратися в житті клієнта прослухав проблеми за все його життя, а допомогти йому самому розібратися у своєму житті. Психолог допомагає нормалізувати психологічний стан клієнта, прибрати фобії, депресію тощо. Тому у нього просто немає такого завдання – якось позначити проблему клієнта або тип його особистості навісивши «ярлик», але звісно, що для правильного спілкування з клієнтом психолог розуміє психологічні механізми та стереотипну поведінку, які клієнт звик використовувати, хоча віднесення людини до того чи іншого типу або визначення якогось рівня мало що дає для вирішення реальної проблеми.

 

І на завершення мій особистий погляд на запитання «як знайти хорошого психолога». Потрібно звернути увагу окрім кваліфікації та етичної поведінки на таке:

1.     Психолог має бути психологічно і фізично здоровим, бо відсутність психосоматики чи фізичних проблем говорить що і з «головою все гаразд». І це не залежить від віку.

2.     Психолог завжди вміє вести «свою лінію» досягаючи зазначеної мети.

3.     Вміє тримати кордони і не переходить з клієнтами на дружні чи сексуальні стосунки.

Правильного вам вибору.

 

Я не активна на особистій сторінці в соціальних мережах так, як вимагає того сьогодення, але темою комунікації та спілкування займаюсь постійно, наприклад авторськмй курс «Школа спілкування» https://u.to/1KkEGw , тренінги на замовлення, також веду три сторінкі Фейсбук; Украинский интерактивный клуб «Мудрость родительской любви»Інклюзія в Україні та «Лабораторії Психології Спілкування»  Там є багато корисної інформації. Запрошую підписатись на всі сторінки. )

Аліна Мельник.

 

Підпишись на новини сайту. Отримай електронну книгу в подарунок.