Стрес – це відповідна реакція організму людини на перенапруження, негативні емоції або просто на монотонну суєту. Під час стресу організм людини виробляє гормон адреналін, який змушує  шукати вихід з ситуації, що склалася. Стрес в невеликих кількостях потрібен всім, так як він змушує думати, шукати вихід з проблеми, без стресу взагалі життя було б нудним. Але з іншого боку, якщо  стресів стає занадто багато, організм слабшає, втрачає сили і здатність вирішувати проблеми

Механізми виникнення стресу детально вивчені і досить складні: вони пов’язані з нашою гормональною, нервовою, судинною системами. Треба відзначити, що сильні стреси впливають на здоров’я. Стрес знижує імунітет і є причиною багатьох захворювань (серцево-судинних, шлунково-кишкових та ін.). Тому необхідно вміти чинити опір стресового стану і задавати собі позитивну життєву установку.

 Якщо ви зрозуміли, що стрес у Вас в наявності, тоді потрібно щось з цим станом робити. Існує шість каналів, якими людина користується для подолання стресового стану,  запропонував модель ізраїльський професор Мулі Лаад

1. Почуття (емоційний канал) – людина обговорює свої відчуття, намагається скинути напругу за допомогою плачу та крику, опису почуттів.

2. Розум (когнітивний канал) – людина прагне отримати інформацію, складає плани, встановлює порядок переваг, намагається зрозуміти логіку ситуації.

3. Вірування (система вірувань і переконань) – людина звертається до релігії, звертається до прикмет, до міфів, намагається надати сенс ситуації або події, відчуває надію.

4. Соціум (соціальна сфера) – людина намагається знайти підтримку у друзів і рідних, приймає на себе громадські функції.

5. Тіло (тілесний канал) – людина прагне до фізичної активності, до спільної діяльності; відчуває полегшення при масажі, ванні, прийнятті їжі.

6. Уява (сфера фантазії) – фантазії про подорожі, гумор (в тому числі чорний гумор), творчість (в будь-якому виді мистецтва).

 

При цьому професор Лаад стверджує, що у кожної людини існують всі шість каналів, але превалює зазвичай один з них. З цієї теорії можна зробити такі практичні висновки:

 По-перше, людині корисно знати, що стрес можна долати різними способами. Якщо роздуми більше не приносять полегшення, може бути, варто з’їсти шоколадку? Або поговорити з подругою?

По-друге, важливо пам’ятати, що різні люди долають стрес по-різному. Способи, що допомагають одним, не втішають інших.

Питання для обговорення:

1. Який канал виходу почуттів переважає у вас?

2. Яким каналом ви не користуєтеся?

Поділіться зі мною в коментарях. 

Запрошую на консультацію. Через тест діагностуємо, який у Вас ведучий канал, а потім докладніше пропрацюємо над вмінням долати стресс.

#Подоланнястресу #навичка #дорослілюди #віковапсихологія 

Підпишись на новини сайту. Отримай електронну книгу в подарунок.